Řecká krize - principy a dopady + proč € nemůže vést k prosperitě


Nejprve si popíšeme jak taková řecká krize začala.

Nezodpovědné řecké vlády zemi cca 30 let zadlužovaly. (může se to stát i v ČR?)

graf: narůstající poměr státního dluhu Řecka k HDP

Mezi tím bylo v roce 1999 v Řecku přijato €.

Řecku půjčovaly na ten dluh zejména německé a francouzské banky.
A ty banky půjčovaly Řecku za nízké úroky, protože ty banky věřily, že pokud je Řecko v EMU, tak se nemůže nic stát, protože EU nenechá přece Řecko padnout.

graf: úroky z 10-ti letých státních dluhopisů. Když vláda nemůže za 10let dluhopis splatit, tak musí místo něj emitovat nový dluhopis za úrok jaký na trhu požadují banky/investoři.

Takže z grafů vidíte, že zatímco zadlužení rostlo, tak úroky které ty německé a francouzské banky požadovaly byly velmi nízké, i pod 5%. A vůbec nekopírovaly rostoucí zadlužení země.

Na konci roku 2008 zbankrotovala americká banka/investiční skupina Lehman Brothers, která držela v cenných papírech 600 miliard $ takže ve světě začaly chybět peníze. Některé světové banky totiž přišly o peníze, které tam měly uložené. A tak si musely půjčit. A jiné banky s volnými prostředky si začaly pečlivě vybírat komu ty volné prostředky půjčit a za jaký úrok.

Půjčování do Řecka vyhodnotily jako rizikovější než půjčky třeba velkým německým bankám a požadovaly po Řecku vyšší úrok.
Pokud má země napůjčováno několik stovek miliard, tak i malé zvýšení úroku znamená pro tu zemi i desítky miliard výdajů navíc doslova přes noc. Což ještě zhorší nedůvěru bank-investorů a banky znova zvýší požadovaný úrok. A to znova zhorší nedůvěru ... atd. a během krátké doby vystoupají úroky z půjček do astronomických výšin. A pokud by Řecku nepomohla EU, tak by zbankrotovalo.

     
A kdo na záchraně Řecka profituje?
Na záchranu Řecka se složily všechny státy EU. Tedy i ty státy jejichž banky Řecku nic nepůjčily. Například ČR. Řecko dostane pomoc. A co s tou pomocí udělá?   Záchranu použije na platbu vysokých úroků z půjček německým a francouzským bankám. Řecko z toho nic mít nebude.
Takže německé a francouzské banky profitují na tom, že existuje EU. A kam odvádí daně? No přeci do Německa. Takže Německo má i díky Řecku lepší ekonomické výsledky. Německé banky nemají problémy, protože Evropská Unie Řecko zachránila a tak důvěra v Německo roste a klesá i úrok za který si Německo může na světových trzích půjčovat. A ekonomika Německa díky Řecku roste.
Takže na řecké krizi i na ostatních členských státech EU, které se také podílely na záchraně Řecka, profituje Německo i Francie.
A ještě mimo to, Řecko (i za peníze ostatních států - včetně ČR) modernizuje armádu a například nakupuje od Německa ponorky, lodě a letadla.  Také proto, že Řecko musí plnit závazky NATO


Ale Řecká ekonomika i s masivní pomocí od EU je odsouzena ke stagnaci. Viz HDP Řecka:Řecko je tak odkázáno k trvalé pomoci EU.

A jak by to bylo, kdyby v Řecku € nebylo a byla by v Řecku drachna? 

Jednoduše, v případě krize by drachna na burzách patřičně oslabila. Vše automaticky.
To by nastartovalo exportní řecké firmy. Řecké zboží, zájezdy a pod. by v EU bylo levnější. Řekové by neměli velkou nezaměstnanost a ekonomika by měla šanci opět růst.

A dále, protože kurz se určuje na burze automaticky, neurčují ho politici, tak by reagoval na blížící se problémy s velkým předstihem a vláda by na rodící-se krizi mohla reagovat včas.

Nic takového možné s eurem není.  Žádný kuzový opravný mechanismus se nespustí. A pokud taková země nechce zbankrotovat, tak musí kleknout na kolena a prosit faktické lídry EU o pomoc. A musí počítat s tím, že pomoc bude pouze taková, aby země mohla splácet úroky, většinou, německým a francouzským bankám. A je tedy pravděpodobné, že taková země je odsouzena k trvalé stagnaci.
Mezinárodní konflikty (co vám TV neukáže):

Kauzy Jaromíra Soukupa - odkazy na pořady
Prezidentské volby 2018
  - proč jsem jako pravicový volič volil M.Zemana
Politická korektnost, Náhubkový zákon
  - pravdivé informace jsou ze zákona trestány
Názor na referendum
  - jsou lidé v ČR hloupější než lidé v Švýcarsku?
Česká televize
  - lži a propaganda České televize z našich poplatků
Pracovní tábor v Letech u Písku
  - český koncentrák ...
EET - ekonomický nesmysl
Jak se v roce 1948 dostala KSČ k moci ? - kdo za to mohl ?

České politické strany a jejich kauzy:
....klikněte na konkrétní stranu pro zobrazení všech kauz
Islám (antiislamismus nerovná se rasismus ! Proč?):
Evropská unie (proč škodí): 
Ostatní zajímavá témata:
Osobnosti :

Stránky jsou neustále aktualizované!  Neaktualizujeme však pravidelně, ale okamžitě v případě důležité zprávy, která zapadá do jedné ze sledovaných témat našich stránek.

Preferujeme videa z youtube. Jejich datování nelze zfalšovat, na rozdíl od různých "zaručených" historických pravd o různých konfliktech. Pravidla diskuse najdete zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat