1. Proč € nemůže vést k prosperitě ?
  2. Vše vysvětleno na krizi v Řecku


Nejprve si popíšeme jak taková řecká krize začala.


Nezodpovědné řecké vlády zemi cca 30 let zadlužovaly. (může se to stát i v ČR? - Může! )

graf: narůstající poměr státního dluhu Řecka k HDP a průměru Eurozóny
Zdroj: wikipedie

Mezi tím bylo v roce 1999 v Řecku přijato €. (může být přijato € i v ČR? - Může! )
Řecku půjčovaly na ten dluh zejména německé a francouzské banky.
A ty banky půjčovaly Řecku za nízké úroky, protože ty banky věřily, že pokud je Řecko v EMU, tak se nemůže nic stát, protože EU nenechá přece Řecko padnout, protože by to EU ublížilo.

Takže se podívejte na následující graf.  Dluh rostl, ale investorům to bylo několik let úplně jedno !!! :
A to je ta chyba už v samotné EU/EMU. Investoři totiž věří, že jakýkoliv průšvih Evropská unie sanuje z peněz daňových poplatníků. A mají pravdu. EU nic jiného nezbývá.


graf: úroky z 10-ti letých státních dluhopisů. Když vláda nemůže za 10let dluhopis splatit, tak musí místo něj emitovat nový dluhopis za úrok jaký na trhu požadují banky/investoři.

Takže z grafů vidíte, že zatímco zadlužení rostlo, tak úroky které ty německé a francouzské banky požadovaly byly velmi nízké, i pod 5%. A vůbec nekopírovaly rostoucí zadlužení země.

Na konci roku 2008 zbankrotovala americká banka/investiční skupina Lehman Brothers, která držela v cenných papírech 600 miliard $ takže ve světě začaly chybět peníze. Některé světové banky totiž přišly o peníze, které tam měly uložené. A tak si musely půjčit. A jiné banky s volnými prostředky si začaly pečlivě vybírat komu ty volné prostředky půjčit a za jaký úrok.

Půjčování do Řecka vyhodnotily jako rizikovější než půjčky třeba velkým německým bankám a požadovaly po Řecku vyšší úrok.
Pokud má země napůjčováno několik stovek miliard, tak i malé zvýšení úroku znamená pro tu zemi i desítky miliard výdajů navíc doslova přes noc. Což ještě zhorší nedůvěru bank-investorů a banky znova zvýší požadovaný úrok. A to znova zhorší nedůvěru ... atd. a během krátké doby vystoupají úroky z půjček do astronomických výšin. A pokud by Řecku nepomohla EU, tak by zbankrotovalo. A EU tam má investice i odbyt, byla by to citelná rána i pro EU.

     
A kdo na záchraně Řecka profituje?
Na záchranu Řecka se složily všechny státy EU. Tedy i ty státy jejichž banky Řecku nic nepůjčily. Například ČR. Řecko dostane pomoc. A co s tou pomocí udělá?   Záchranu použije na platbu vysokých úroků z půjček německým a francouzským bankám. Řecko z toho nic mít nebude.
Takže německé a francouzské banky profitují na tom, že existuje EU. A kam odvádí daně? No přeci do Německa. Takže Německo má i díky Řecku lepší ekonomické výsledky. Německé banky nemají problémy, protože Evropská unie Řecko zachránila a tak důvěra v Německo roste a klesá i úrok za který si Německo může na světových trzích půjčovat. A ekonomika Německa díky Řecku roste.
Takže na řecké krizi i na ostatních členských státech EU, které se také podílely na záchraně Řecka, profituje Německo i Francie.
A ještě mimo to, Řecko (i za peníze ostatních států - včetně ČR) modernizuje armádu a například nakupuje od Německa ponorky, lodě a letadla.  Také proto, že Řecko musí plnit závazky NATO. A to opět pomáhá Německu. Proto se Německo snaží Řecko udržet v EU za každou cenu. ( výdaje na armádu - 2,6% HDP, za rok 2017 v přepočtu 110 miliard Kč)


Ale Řecká ekonomika i s masivní pomocí od EU je odsouzena ke stagnaci. Viz HDP Řecka:Řecko je tak odkázáno k trvalé pomoci EU.
23.11.2018 idnes.cz :Řecko znovu zachraňuje banky, téměř polovina úvěrů je riziková

A jak by to bylo, kdyby v Řecku € nebylo a byla by v Řecku drachma? 

Jednoduše, v případě krize by drachma na burzách patřičně oslabila. Vše automaticky.
To by nastartovalo exportní řecké firmy. Řecké zboží, zájezdy a pod. by v EU bylo levnější. Řekové by neměli velkou nezaměstnanost a ekonomika by měla šanci opět růst.

A dále, protože kurz se určuje na burze automaticky, neurčují ho politici, tak by reagoval na blížící se problémy s velkým předstihem a vláda by na rodící-se krizi mohla reagovat včas.

Nic takového možné s eurem není.  Žádný kuzový opravný mechanismus se nespustí. A pokud taková země nechce zbankrotovat, tak musí kleknout na kolena a prosit faktické lídry EU o pomoc. A musí počítat s tím, že pomoc bude pouze taková, aby země mohla splácet úroky, většinou, německým a francouzským bankám. A je tedy pravděpodobné, že taková země je odsouzena k trvalé stagnaci.


Další strana:

Srovnání průměrné mzdy po 10ti letech Slovenska (€) a ČR bez €Mezinárodní konflikty (co vám TV neukáže):

Kauzy Jaromíra Soukupa - odkazy na pořady
Miloš Zeman x Jiří Drahoš
  - proč jsem jako pravicový volič volil M.Zemana
Politická korektnost, Náhubkový zákon
  - pravdivé informace jsou ze zákona trestány
Názor na referendum
  - jsou lidé v ČR hloupější než lidé v Švýcarsku?
Česká televize
  - lži a propaganda České televize z našich poplatků
Pracovní tábor v Letech u Písku
  - český koncentrák ...
EET - nyní, když je vidět jak EET dopadlo, tak již hnutí ANO prohrálo v senátních volbách. Nicméně, protože nemáme referendum, které chce SPD, tak EET nikdo nezruší a bude platí dál nejméně další tři roky. Ale SPD je fuj, že?
1946 1948 1968 1989 - trochu nekorektně...

České politické strany a jejich kauzy:
....klikněte na konkrétní stranu pro zobrazení všech kauz
ANO+ČSSD+KSČM = 44,67 % voličů. Díky D'Hondtonově metodě mají o nedemokratických 10% víc.
Islám (antiislamismus nerovná se rasismus ! Proč?):
Evropská unie (proč škodí): 
Ostatní zajímavá témata:
Osobnosti :

Stránky jsou neustále aktualizované!  Neaktualizujeme však pravidelně, ale okamžitě v případě důležité zprávy, která zapadá do jedné ze sledovaných témat našich stránek.

Preferujeme videa z youtube. Jejich datování nelze zfalšovat, na rozdíl od různých "zaručených" historických pravd o různých konfliktech. Pravidla diskuse najdete zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat